روش های تولید بلوک سیمانی

روش سنتی

در این روش بتن و مواد افزودنی را در قالب ریخته و پس از گذشت زمان مقرر که گیرش بلوک صورت می‌گیرد آن را از قالب خارج می‌کنیم. استفاده از مواد افزودنی، روان کننده، ضد یخ بتن و حباب‌ساز موجب افزایش و طول عمر بلوک می‌شود. همچنین می‌توان برای افزایش دوام در این روش میزان آب را به نسبت سیمان پایین آورد.

روش قالب درجا یا ویبره‌ای نمونه‌ای از روش سنتی به شمار می‌رود. در این روش بتن به صورت دستی در قالب‌ها ریخته شده و پس از قرار گرفتن بر روی نوار نقاله میز ویبره منتقل می‌شود. مدت زمانی که ویبره بر بلوک‌‌ها اعمال می‌شود می‌بایست به گونه‌ای باشد که آب بتن روی قالب را نپوشاند زیرا این امر موجب کاهش مقاوت و دوام بلوک سیمانی می‌شود.

روش پرسی

روش پرسی خود به دو روش پرس خشک و پرس تر تقسیم می‌شود:

روش پرس خشک

در روش پرس خشک دستگاه به صورت دو لایه‌ای عمل می‌کند که یکی از این لایه‌ها زیره و دیگری رویه نام دارد. می‌توان بلوک‌ها را به صورت یک لایه نیز تولید کرد اما تولید بلوک دو لایه مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. ابتدا لایه زیر هدر قالب ریخته شده و فشار ۱۰ تنی کوتاهی بر آن اعمال می‌شود. سپس لایه رویه در قالب ریخته شده و فشار ۱۰ تنی و ویبره به مدت طولانی بر روی بلوک سیمانی اعمال می‌شود. در این روش میزان آب، اختلاط و زمان ویبره و پرس کمتر است و این امر موجب می‌شود بلوک سطح یکپارچه‌ای نداشته باشد. بنابراین مقاومت این نوع بلوک‌ها در سرما کاهش می‌یابد.

از مزایای این روش می‌توان به تولید انبوه این بلوک‌های سیمانی به صورت همزمان و صرفه‌جویی در مصرف رنگ اشاره کرد. برای رنگ کردن این بلوک‌ها تنها کافی‌ست که رنگ را به لایه رویه اضافه کنید تا در آینده نیازی به رنگ کردن بلوک‌ها نباشد.

روش پرس تر در تولید بلوک سیمانی

روش پرس تر نسبت به سایر روش‌های دیگر ساخت بلوک سیمانی، مناسب‌ترین روش به شمار می‌رود. بتن می‌بایست با اسلامپ ریزشی در قالب ریخته شود. و سپس پرس شود، بهتر است فشار پرس ۵۰۰ تن باشد، همزمان در قسمت وکیوم دستگاه ۷۰ درصد از آب بتن کشیده می‌شود و از قالب خارج می‌شود. ریزشی بودن اسلامپ موجب می‌شود دوغابی سطح بلوک سیمانی را بپوشاند. این دوغاب موجب استقامت بتن در سرما و پوشیده شدن فرج ها در بلوک شود. بلوک‌های تر را می‌توان به عنوان مقاوم‌ترین بلوک شناخت.

از مزایای بلوک‌های سیمانی که به روش پرس تر ساخته می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• ظاهر بسیار صاف و یکنواخت بدون هیچ‌گونه خلل و فرج
• دوام و استقامت بالا به خصوص در نواحی سرد سیر
• کیفیت بالای آنها
• دارا بودن تمامی استانداردها برای بلوک‌های سیمانی
• مقاومت در برابر سایش
• جذب آب بسیار پایین
• مقاومت بالا در برابر نفوذ یون کلر و حملات سولفاتی
• مقاومت در برابر ضربه و فشار