انواع بلوک سیمانی

بلوک سیمانی در درجه اول به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت دیوارها استفاده می شود. بلوک سیمانی یکی از چندین محصول سیمان پیش ساخته مورد استفاده در ساختمان است. اصطلاح پیش ساخته به این واقعیت اشاره دارد که بلوک ها قبل از اینکه به محل کار آورده کاملا آماده می شوند. اکثر بلوک های سیمانی دارای یک یا چند حفره توخالی هستند و کناره های آنها ممکن است صاف یا طرح دار باشد. در هنگام استفاده، بلوک های سیمانی یکی یکی روی هم چیده می شوند و با ملات بتن تازه در کنار هم نگه داشته می شوند تا طول و ارتفاع مورد نظر دیوار را تشکیل دهند.

بتنی که معمولاً برای ساخت بلوک های سیمانی، استفاده می شود. مخلوطی از پودر سیمان ، آب، ماسه و شن است. این یک بلوک خاکستری روشن با بافت سطحی ظریف و مقاومت فشاری بالا ایجاد می کند. یک بلوک سیمان معمولی 17.2-19.5 کیلوگرم وزن دارد. به طور کلی مخلوط بتن مورد استفاده برای بلوک دارای درصد شن و ماسه بیشتر و درصد شن و آب کمتری نسبت به مخلوط بتن مورد استفاده برای اهداف عمومی ساختمانی است. این یک مخلوط بسیار خشک و سفت تولید می کند که وقتی از قالب بلوک خارج می شود شکل خود را حفظ می کند.

بلوک سیدر

اگر به جای شن و ماسه از زغال سنگ دانه بندی شده یا خاکسترهای آتشفشانی استفاده شود، بلوک حاصل معمولاً بلوک خاکستر یا سیدر نامیده می شود. این یک بلوک خاکستری تیره با بافت سطحی متوسط ​​تا درشت، استحکام خوب، خواص خاموش کنندگی صدا خوب و ارزش عایق حرارتی بالاتر نسبت به بلوک سیمان ایجاد می کند. یک بلوک سیدر معمولی 11.8-15.0 کیلوگرم وزن دارد.

بلوک سیمانی سبک

بلوک های سیمان سبک با جایگزینی شن و ماسه با خاک رس منبسط شده، شیل یا تخته سنگ ساخته می شوند. خاک رس منبسط شده، شیل و تخته سنگ با خرد کردن مواد خام و حرارت دادن آنها تا حدود 2000 درجه فارنهایت (1093 درجه سانتیگراد) تولید می شوند. در این دما، به دلیل تولید سریع گازهای ناشی از احتراق مقادیر کمی از مواد آلی محبوس شده در داخل، مواد پف می‌کنند. یک بلوک سبک معمولی 10.0-12.7 کیلوگرم وزن دارد و برای ساخت دیوارها و پارتیشن های غیر باربر استفاده می شود. از سرباره کوره بلند منبسط شده و همچنین مواد طبیعی آتشفشانی مانند پوکه و اسکوریا برای ساخت بلوک های سبک استفاده می شود.

علاوه بر اجزای اصلی، مخلوط بتن مورد استفاده برای ساخت بلوک همچنین ممکن است حاوی مواد شیمیایی مختلفی به نام مواد افزودنی برای تغییر زمان پخت، افزایش مقاومت فشاری یا بهبود کارایی باشد. این مخلوط ممکن است دارای رنگدانه‌هایی باشد تا به بلوک‌ها رنگی یکنواخت بدهد، یا سطح بلوک‌ها ممکن است با لعاب پخته‌ای پوشانده شود تا جلوه‌ای تزیینی ایجاد کند یا محافظت در برابر حملات شیمیایی ایجاد کند. لعاب ها معمولاً با چسب رزینی ترموست، ماسه سیلیسی و رنگدانه های رنگی ساخته می شوند.

طرح شکل ها و اندازه های بلوک سیمانی

رایج ترین بلوک های سیمان برای اطمینان از ساخت یکنواخت ساختمان استاندارد شده است. رایج ترین اندازه بلوک در ایالات متحده به عنوان بلوک 8 در 8 در 16 نامیده می شود، با اندازه های اسمی 8 اینچ (20.3 سانتی متر) ارتفاع در 8 اینچ (20.3 سانتی متر) عمق در 16 اینچ (40.6). سانتی متر) عرض این اندازه گیری اسمی شامل فضایی برای یک مهره ملات می شود و خود بلوک در واقع 7.63 اینچ (19.4 سانتی متر) ارتفاع، 7.63 اینچ (19.4 سانتی متر) عمق و 15.63 اینچ (38.8 سانتی متر) عرض دارد.

بسیاری از تولیدکنندگان بلوک های مترقی، برای دستیابی به جلوه های بصری منحصر به فرد یا ارائه ویژگی های ساختاری مطلوب برای کاربردهای تخصصی، تغییراتی در بلوک اصلی ارائه می دهند. به عنوان مثال، یک تولید کننده بلوکی را ارائه می دهد که به طور خاص برای مقاومت در برابر نشت آب از دیوارهای بیرونی طراحی شده است. این بلوک دارای یک ماده افزودنی آب گریز برای کاهش جذب و نفوذپذیری بتن، یک لبه فوقانی اریب برای خروج آب از محل اتصال افقی ملات، و یک سری شیارها و کانال های داخلی برای هدایت جریان هر گونه نشتی ناشی از ترک است.

هنگامی که تولیدکنندگان یک بلوک جدید را طراحی می کنند، نه تنها باید شکل مورد نظر، بلکه فرآیند ساخت مورد نیاز برای ساخت آن شکل را نیز در نظر بگیرند.

قالب های بتن بلوک یا مراحل اضافی در فرآیند قالب گیری ممکن است تولید را کند کرده و منجر به افزایش هزینه ها شود. در برخی موارد، این افزایش هزینه ها ممکن است مزایای طراحی جدید را تحت تاثیر قرار داده و بلوک را بیش از حد گران کند.